Aloe Vera Laden Otu Karışımı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Laden Otu Karışımı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera folik asit, kolin, B1, B2, B3 (niasin), B6, A, C, E de dahil olmak üzere pek çok vitamin içerir. Aloe Vera da B12 vitamini içeren birkaç bitkilerden biridir. Aloe vera bulunan 20 mineral bazıları şunlardır: kalsiyum, magnezyum, çinko, krom, selenyum, sodyum, demir, potasyum, bakır, manganez.Amino asitler protein yapı taşlarıdır. İnsan vücudunda için gerekli olan yaklaşık 22 amino asit ve bu 8 esas olduğu söylenmektedir. amino asitler tahminleri 8 temel amino asitler, 18-20 amino asitlerinden oluşan bir Aloe aralığı içinde bulundu. Aloe vera, aynı zamanda yağ asitlerinin oldukça etkileyici bir dizi içerir. HCL (kanda yağ düşürür) kolesterolü, kampesterol ve B-sitosterol – Aloe önemli yağ asitleri, üç bitki sterolleri içerir. Tüm alerji ve asit hazımsızlık belirtileri azaltmada yardımcı olur. Diğer yağ asitleri, linoleik, linolenik, miristik, kaprilik, oleik, palmitik ve stearik bulunmaktadır.

Bilimsel Araştırmalar

Bilimsel araştırma aloe vera polisakkaritler için güçlü bağışıklık düzenleyici ve antitümör özelliklerini gösterir. Bu kanser tümörleri yok ederken jel artırır bağışıklık sistemi fonksiyonunu yardımcı anlamına gelir. (1995) Uluslararası Immunopharmacologyyayınlanan bir çalışma, aloe vera polisakkaritler nitrik oksit artan hacimleri (antitümör potansiyele sahip olan) üreten dahil güçlü makrofaj aktive faaliyetleri sağladığı gösterilmiştir. Aloe vera, ömrünü uzatır.

Topikal olarak aloe kullanılması ve artrit ağrısı azaltılması, eklem iltihabı hafifletmek için bilinmektedir. Ancak aloe da içten dışa doğru vücutta iltihabı da azaltarak, dahili kullanılabilir. iki hafta boyunca aloe vera içecek insanlar genellikle iltihap belirtilerinin önemli bir azalma yaşamaya başlar. 

Aloe vera, çok sayıda sindirim bozuklukları üzerinde iyileştirici etkiye sahip aloe vera bitkiülser, IBS, Crohn hastalığı ve Çölyak hastalığı polisakkaritler kürleri IBS, ülser, Crohn hastalığı ve sindirim sistemi diğer bozukluklar kür aloe vera hakkında referansları bir deposudur. Bu aloe vera jel en bilinen uygulamalardan biridir. 

Cilt hastalıkları içinde en sık rastlananı, bebeklerde görülen “atopik” yani genetik tipi hariç, genellikle besin, kimyasal, temas, hava, ilaç, toz veya hayvan tüylerine karşı vücudun aşırı duyarlı olması ve alerji geliştirmesi olarak tanımlanan Astım hastalığına karşı faydalıdır.

Egzama (dermatit) ve sedef hastalığıdır. Her iki hastalıkta da, bütün hastalıklarda olduğu gibi bağışıklık (immün) sistemi zayıflığının etkisi büyüktür. Tedavilerde kullanıldığı bilinmektedir. 

Böbrek, mide ve bağırsaklar üzerinde, safra kesesi ve karaciğer ve mesane fonksiyonlarında olumlu etkiler göstermektedir. Başka hiçbir eşdeğer bitkinin yapamayacağı bir biçimde, kanı, akciğeri ve mideyi temizler. Bu yüzden az veya kötü nitelikli kana, zayıf akciğerlere ve böbreklere sahip kişiler ve sürekli zayıf kalanlar Öksürük, boğmaca, akciğer astımı ve akciğer tüberkülozu gibi solunum organı hastalıklarında kullanılmaktadır

Aloe vera suyu Antiemetik (kusmayı önleyici), bulantı önleyici, salgı artırıcı, şişkinliği önleyici, kalbi kuvvetlendirici ve bağırsakları çalıştırıcı (peristaltik) özelliklere sahiptir. şeker hastalarının kan şekeri, trigliserid, toplam kolesterol ve LDL kolesterol seviyelerinde önemli düşüşler tespit edilmiş.

Tıbbi Özellikler

Tıbbi özellikleri açısından faydalarını toparlamak istersek Apse, Aft, ağız kenarlarında iltihap, ağız kokusu , alerji, anjin, arpacık, astım, ateş, ayak mantarı, ayakta su toplaması,bağırsak zehirlenmesi,burun iltihabı,kronik iltihaplı bağırsak hastalıkları,çürükler,damar sertliği,gut hastalığı,depresyon,mantar,diş eti kanaması ,dolama,rahim iltihabı,egzama,sedef,enzim eksiliğinden dolayı metabolizma bozuklukları fistül (makat etrafında akıntıya yol açan cilt ile bağırsak arasındaki tünel,yumuşak doku) gastrit,gaz şişkinliği,göz hastalıkları, herpest (uçuk),sistit,karaciğer iltihabı,kan dindirici,süt bezlerinde iltihaplanma menstürasyon bozukluklar, safra kesesi hastalıkları, zona,yüksek tansiyon,soğuk algınlığı,varis, selülüt  gibi birçok durumlarda yararlı  olduğu gözlenmiş ve faydalı olabilmesi açısından yan ürün olarak tercih edilmiştir.

Aloe Vera, şifalı özellikleri çok eskiden beri bilinen bitkilerin en önemlilerinden biridir. İbni Sina’nın “El Kanun Fi’t Tıp” adlı kitabında adı geçen bu bitkiyi, Christoph Colomb, vazgeçilmez dört besin maddesinden biri olarak tanımlar. Mahatma Gandi ise uzun süren oruç dönemlerinde Aloe Vera’dan çok yararlandığını belirtir. Eski papirüslerde Mısır kraliçesi Nefertiti ve Kleopatra’nın da sağlık ve güzelliklerini bu bitkiye borçlu oldukları anlatılır.

aloe-vera-laden-otu-karisimi-nedir-faydalari-nelerdir

Sarısabır

500’den fazla türü olan Afrika kökenli Aloe Vera, ülkemizde “Sarısabır” adıyla bilinir. Günümüzde, ABD, Meksika, Doğu Afrika ve Japonya’da on binlerce dönüm alanda, Aloe Vera üretimi yapılmaktadır.  Görünüş olarak kaktüse benzese de zambakgiller familyasına mensuptur, dolayısıyla bizim soğan ve sarımsağımızla akrabadır. Ancak, Akdeniz ve Ege bölgelerinde bazı türleri yetişse de “Barbadensis” adındaki en faydalı türü ülkemizde bulunmaz.

Yorum yapın